Най-често използваните от тийнейджърите приложения. Какво трябва да знаем?
главен редактор "Големите и малките", MyTeen
Обикновено на 11-13-годишна възраст детето се превръща бързо от потребител в активен участник в информационното общество. Поради това този период е едновременно много активен за развиване на дигитални умения, но и един от най-рисковите от гледна точка на онлайн поведението.
Най-популярните приложения за децата в тази възраст са TikTok, Facebook, Instagram и Snapchat.
Важно е да знаете, че Facebook и Snapchat имат политика за защита на децата, като минималната възраст за създаване на профил е 14 години.
Важно е да знаете, че TikTok, Facebook и Snapchat имат политика за защита на децата, като минималната възраст за създаване на профил е 14 години.
Facebook филтрира автоматично за всички профили до 18 год. неподходящо съдържание и ги защитава от общуване с непознати, като не позволява детски профил да бъде открит от външни търсачки.
При Snapchat споделените снимки и видео клиповете изчезват след кратък период от време, избран от изпращащия ги потребител. Важно – получателят може да запази снимките чрез скрийншот на собствено устройство и впоследствие да ги използва!
Instagram не разполага със същите автоматични защити, както тези във Facebook. Децата и родителите сами трябва се погрижат за сигурността на профила, като направят профила „частен“ (private).
TikTok набра голяма популярност и много родители са притеснени от лесния достъп до видеоматериали – за гледане и за споделяне. Приложението разполага с настройки за сигурност (Privacy) чрез частен профил (Privat account) и функцията Дигитално благоденствие (Digital Wellbeing).
Все повече деца ползват Discord – социална мрежа, в която най-често присъстват т. нар. геймъри. Мерките за сигурност на това приложение са подобни на останалите.
Съвети към родителите:
- Направете профила на детето поверителен.
- Не въвеждайте лична информация на детето като адрес, телефонен номер и училище.
- Изключете автоматичните функции за локализация и качване на снимки от мобилното устройство.
- Обяснете на детето рисковете от злоупотреба при изпращането на неподходящи снимки или видеа (провокативни, със сексуално съдържание или с насилие).
- Забавлявайте се заедно с детето – в Тик Ток или Snapchat, които са особено популярин сред подрастващите заради забавните филтри и възможностите за създаване на видео с музика.
- Научете детето кога и как да подава сигнал, да докладва и блокира.