Важните разговори, които да проведем с нашето порастващо дете
www.roditeli.org
Навлизането на детето в пубертета и свързаното с това засилено общуване с връстниците неизбежно ви изправя пред въпроса кога и как да проведете онези „трудни разговори”, от които всеки родител малко се плаши – за алкохола и наркотиците, за секса и парите, за изборите и грешките…
Струва ви се рано да говорите за това? Та детето е едва на 11 или 13! Всъщност, никак не е рано. Децата навлизат във възраст на експериментиране, а и по-широкото и лишено от контрол пространство, в което се озовават, напускайки началното училище, отваря възможности за ситуации, в които те могат да бъдат подложени на натиск от средата. По-добре е да бъдат подготвени за всичко това. Не забравяйте, че и онлайн пространството изобилства от материали по тези теми и често децата попадат на информация, която е невярна, подвеждаща или плашеща за тях, особено ако не са имали разговори по такива въпроси с хората, на които най-много вярват – родителите.
Съвети към родителите:
- Използвайте споделените от детето ситуации, за да проведете разговор по някои от важните в тази възраст теми – енергийни напитки, алкохол, цигари, наркотици, секс.
- Ако се случи така, че по новините или в някой филм стане въпрос за някоя от изброените вече трудни теми, отново се опитайте да поговорите с детето за това – без да нравоучителствате, пробвайте да разберете какво е мнението на детето, провокирайте го, разкажете му вашата гледна точка.
- Задавайте отворени въпроси. Избягвайте въпроси, които предполагат еднозначен отговор „да· или „не”. Насърчавайте вашия тийнейджър да споделя какво мисли и чувства по отношение на това, което дискутирате.
- Не съдете, а изслушвайте – така вашият тийнейджър ще може честно да разговаря с вас.