Първата менструация
aкушер-гинеколог, ДКЦ ВИТА, База 1
Малкото момиченце неусетно расте и се превръща в девойка. Освен всички видими промени в нейното тяло, съвсем естествено идва ред и на първата менструация, т. нар. „менархе”. Как да подготвим тийнейджърката за този момент и как да й обясним какво представлява месечното кървене? По темата разговаряме с д-р Гърбов, според него като родители трябва да научим девойките на три важни неща – да не се притесняват от менструацията, да се грижат добре за хигиената си и да се отнесат отговорно към опасността от нежелано забременяване.
Какво представлява менструалният цикъл?
Често пъти жените слагат знак за равенство между менструален цикъл и , което е погрешно. Менструалният цикъл започва с първия ден на последната редовна менструация и завършва в деня преди първия ден на следващата менструация. С други думи, един менструален цикъл включва в началото си една менструация (кървене). Под продължителност на менструменструацияалния цикъл разбираме интервала между първите дни на две поредни менструации. Накратко казано, менструацията е част от цикъл, наречен менструален цикъл. През този цикъл настъпват промени в ендометриума – той нараства, набъбва и чак тогава, ако не настъпи оплождане на яйцеклетката, се излющва и отпада.
Какви са параметрите на нормалната менструация?
По отношение на времетраенето продължава от 3 до 7 дни, или средно 5 дни.
Кръвозагубата може да бъде от 10 до 80 мл, илои средно 40-50 мл.
За нормален интервал между две поредни менструации се смята 28 дни, плюс, минус една седмица, т.е. нормалният интервал е от 21 до 35 дни.
Кървене между менструациите не трябва да има. Нормално е да има зацапване в рамките на 1-4 дни само в периода около овулацията, често съпроводено с болка.
Как да обясним на девойката какво е менструация?
Може би всеки би дал различен отговор на този въпрос. Много определящо за начина, по който ще представим информацията, е на каква възраст е девойката. Мисля, че е удачно тези неща да се разяснят в по-съзнателна възраст, с приближаването на 14-ата годишнина, когато средно идва първата менструация в живота. Но трябва да се има предвид, че поради ефекта на акселерацията (по-ранното съзряване на всяко следващо поколение), с всяко изминало поколение менструациите идват все по-рано. Затова разясняването може да бъде около 9-годишна възраст. На момичето трябва да се обясни, че това е нормално явление, което присъства в живота на всяка нормално развиваща се жена.
Менструацията не е повод за безпокойство, напротив – тя е признак за съзряване. Трябва да се обясни, че благодарение на този естествен процес един ден момичето ще стане майка, че това не е болест и няма от какво да се страхува.
А как да подготвим момичето за този момент?
Всеки родител сам трябва да прецени как да се справи с тази подготовка на базата на собствения си опит. Едно от първите неща, които момичето трябва да се научи да следи, е първият ден на последната редовна менструация – да го помни или записва (включително и в приложения на мобилния телефон), както и да знае какъв е интервалът между първите дни на две поредни редовни менструации.
Когато майката обяснява що е то менструация, добре е да разясни и други теми по този повод, а именно: за риска от забременяване и предпазните средства, за хигиената на половите органи и др.
Важно е да се обясни, че често пъти в периода преди настъпване на менструацията има промяна в настроенията, момичето може да чувства подпухналост поради задръжката на течности, гърдите могат да станат болезнени, може да се появят главоболие и нарушения в съня или т.нар. предменструален синдром (ПМС), който е съвсем нормално явление.
По-време на менструацията девойката може да се чувства дискомфортно и да усеща болка и тежест ниско долу в корема. Тези усещания се обуславят от маточни контракции, възникващи по време на менструацията, които целят да изхвърлят излющената лигавица и кръв от кухината на матката. Нестероидните противовъзпалителни средства намаляват продукцията на простагландини, блокирайки ензимите, които участващи в техния синтез. Именно заради това те са доста по-ефективни от спазмолитиците.
Относно риска от забременяване, има данни, че първите менструации настъпват в цикли без овулация, но въпреки това младите момичета трябва да знаят, че има опасност от ранна бременност.
Трябва също така да се обясни, че преди менструацията и около нея, е хубаво да се избягват приема на солени храни и напитки. В този момент в организма се задържа натрий, което води до задържане на течности в тялото. Приемът на още натрий със солените храни и напитки може да задълбочи оплакванията, наричани ПМС.
В началото цикълът често е нередовен. Кога се очаква да се нормализира?
Няма конкретна възраст, която да посочим като момент, в който цикълът става редовен и с нормални параметри – при всяко момиче е на различна възраст. Много зависи и от това на каква възраст е настъпила първата менструация – ако дойде по-рано, логично е менструациите да се нормализират на по-ранна възраст. Можем да очакваме нормална по характер менструация, след като оста хипоталамус-хипофиза-яйчници заработи в перфектен синхрон.
Кой е най-подходящият и удобен за момичетата хигиенен материал по време на цикъл – превръзки, тампони, менструални бикини?
Тук трябва да се спрем на оценка на тези три варианта на базата на няколко критерии: удобство, хигиенна издържаност, леснота при използването.
Относно тампоните мисля, че отговарят частично на критериите, особено, ако момичето вече е водило полов живот. Относно хигиената, обаче, не е така – те водят до задръжка на менструална кръв във влагалището, което не е добре, особено за подрастваща девойка. Липсата на хигиенни навици увеличава риска от инфекции. Тампоните освен това са чуждо тяло във влагалището, което едва ли създава голямо удобство при младите момичета.
Менструалните бикини са удобни и лесни за използване, но от хигиенна гледна точка не са издържани, по-трудно биха се сменяли от една дамска превръзка. При излизане, момичето трябва да носи множество бикини в чантата си, които са по-обемни в сравнение с дамските превръзки, да има торбичка в себе си за използваните бикини, да търси подходящо помещение за смяна и т.н.
Смятам, че най-много предимства имат дамските превръзки – относително удобни са, лесни са за използване и поставяне, издържани са и от хигиенна гледна точка, включително заради факта, че са за еднократна употреба. Отделно менструалната кръв не се задържа във влагалището.
Коя менструация се счита за проблемна и е нужна консултация с гинеколог?
Никога не е излишна консултация, по-лошо е да се неглижира дадено състояние и да не се отиде на лекар. Затова винаги, когато човек се съмнява, че нещо не е както трябва, е по-добре да се консултира със специалист, включително и относно менструацията при девойките.
Проблемна е тази менструация, която не отговаря на нормалните параметри, които представих. Тъй като е трудно да изчисляваме милилитрите, за да преценим дали кръвозагубата е в норма, по-добре да следим колко броя напоени с кръв превръзки се сменят през деня, дали има съсиреци или не в менструалната кръв, намалява ли кървенето в сравнение с първия ден и т.н. Наличието на много съсиреци и честата необходимост от смяна на превръзките, са знак, че вероятно кръвозагубата е по-голяма.